فلفل دلمه بازار یونجه بوقلمون قیمت گوشت منجمد در بازار

فلفل دلمه: بازار یونجه بوقلمون قیمت گوشت منجمد در بازار اخبار اقتصادی نبض بازار قیمت گوشت در بازار

گت بلاگز اقتصادی از رتبه هشتم کشور عزیزمان ایران در تولید قارچ تا موانع پیشِ رویِ صادرات ،

بر اساس گزارشات موجود، کشور عزیزمان ایران هشتمین تولید کننده قارچ در دنیا به شمار می رود، لذا علی‌رغم برخورداری از چنین جایگاه ویژه‌ای،همچنان شاهد وجود موان

از رتبه هشتم کشور عزیزمان ایران در تولید قارچ تا موانع پیشِ رویِ صادرات ،

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، قارچ از نمونه محصولات کشاورزی محسوب می شود که به علت ارزش ارزنده غذایی آن، تقاضای خرید نسبتاً قابل توجهی در کشور دارد.
به تعبیر برخی، قارچ جهت دهک های پایین جامعه حکم گوشت را ایفا می کند که خرید آن در مقایسه با گوشت 40 هزار تومانی به مراتب راحت تر است.

عبارات مهم : ایران

بررسی ها و تحقیقات انجام شده، موید این واقعیت است که در طول دو دهه گذشته، ظرفیت های تولید قارچ در کشور عزیزمان ایران با رشد و ارتقای بسیاری همراه شده است است.
رضا فروتن، یکی از فعالان حوزه تولید قارچ در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به سود آوری مطلوب و قابل توجه زراعت قارچ اظهار داشت: آن چنان که در گزارشات منتشره قید شده، کشور عزیزمان ایران در این عرصه (تولید قارچ) از رتبه هشتم دنیا برخوردار است که این جایگاه نشان از توانمندی خاص کشور عزیزمان ایران در این عرصه دارد.
وی افزود: در طول سالیان اخیر و به خصوص یک دهه گذشته، مصرف قارچ در کشور عزیزمان ایران با رشد قابل توجهی همراه شده است است و به تبع ، این گرایش مضاعف به مصرف قارچ در سودآوری هر چه زیاد از محل تولید محصول مذکور، تأثیرگذار خواهد بود.
فروتن عنوان کرد: علی رغم تمامی ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه موجود در تولید قارچ، متأسفانه در امر صادرات، توفیق چندان ملموس و برجسته ای حاصل نشده که انتظار می رود از این وقت خاص به نحو شایسته تری بهره برداری شود.
این فعال در حوزه تولید قارچ عنوان کرد: البته در حال حاضر، صادرات قارچ به بعضی کشورها همچون عراق، امارات و…انجام می پذیرد که مقدار آن چشمگیر نیست و به اعتقاد بنده، کشوری که رتبه هشتم تولید قارچ در دنیا را یدک می کشد، باید در حوزه صادرات به فراخور این جایگاه و رتبه فعالیت کند.
در بازاریابی و ساختن فرهنگ مصرف قارچ توفیق چندانی نداشته ایم
امین محمدی، یکی دیگر از فعالان حوزه تولید قارچ در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به نقش حائز اهمیت بازاریابی در توسعه اقتصادی و تجاری کشورها گفت: با وجود نقش نافذ و تعیین کننده مؤلفه مذکور، متأسفانه در این خصوص چندان موفق ظاهر نشده ایم که به نظر بنده جهت برطرف این نقیصه باید کارها مقتضی در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود: بُعد دیگر مسأله به عنوان ساختن فرهنگ و آگاهی بخشی عمومی معطوف می شود که در این خصوص نیز شاهد اقدام سازنده ای نبوده ایم و علی رغم زیاد کردن سرانه مصرف قارچ در مقایسه با یک دهه گذشته، متأسفانه در این بخش نیز کاستی های بسیاری دیده می شود و قطعاً با برنامه ریزی مؤثر در اطلاع رسانی ها، امکان زیاد کردن فزآینده مصرف قارچ به عنوان یکی از محصولات مغذی و سالم کشاورزی به نحوی هر چه مطلوب تر میسر و فراهم می شد.
محمدی عنوان کرد: در خصوص میزان مصرف قارچ در کشور و جامعه نشانه این محصول زراعی، تحقیقات و بررسی های چندان دقیق انجام نشده ولی به نظر می رسد بخش قابل توجهی از خرید قارچ به وسیله فست فودها و فروشگاه ها و مراکز طبخ و عرضه اغذیه انجام می پذیرد، در غیر این صورت میزان مصرف به مراتب با کم کردن هر چه بیشتری همراه می شود.
این فعال در حوزه تولید قارچ عنوان کرد: یکی دیگر از نارسایی ها و معضلات موجود در این عرصه به وجود دلال ها و واسطه ها باز می گردد که همچون بسیاری از عرصه ها و بخش های دیگر بر روی قیمت و قیمت بازار تأثیرگذار است.
وی افزود: بعضی از عموم مردم گمان می کنند ریشه نوسانات یا زیاد کردن قیمت قارچ به نحوه تصمیم گیری تولیدکنندگان گره خورده در صورتیکه فعالان عرصه تولید، نقش چندانی در این نوسانات قیمتی ندارند و عمده تغییرات قیمتی به علت فعالیت واسطه ها و دلال بازی هایی است که در این حوزه شاهد آن هستیم.
محمدی گفت: قطعاً در صورت از بین بردن لایه های واسطه گری، تعادل هر چه بیشتری را در بازار قارچ شاهد خواهیم بود که از این ثُبات هر دو طیف تولیدکننده و مصرف کننده مُتِنَفِع خواهند شد.
توسعه صادرات قارچ مستلزم حمایت دولت است
این فعال در عرصه تولید قارچ با بیان لزوم حمایت هر چه زیاد دولت در جهت توسعه و تقویت ضریب صادرات این محصول عنوان کرد: قطعاً با زیاد کردن میزان صادرات، بسیاری از کمبودها و کاستی های موجود مرتفع خواهد شد.
وی افزود: هر اندازه ضریب تولید قارچ در کشور زیاد کردن یابد به همان میزان شاهد توسعه وقت های شغلی هر چه بیشتری خواهیم بود و اساساً فعالیت در این عرصه به نحوی است که می تواند با جذب قابل توجه زنان و مردان جویای کار، بار و فشارِ معضل بیکاری را تا حدود بسیاری تعدیل نماید.
محمدی در خاتمه یادآور شد: پیش نیاز و لازمه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به استفاده حداکثری از ظرفیت های داخلی معطوف می شود و در شرایطی که اقتصاد کشور به شدت نیازمند شکوفایی و توسعه مضاعف هست، بی توجهی یا غفلت از چنین وقت هایی قطعاً به مصلحت کشور و جامعه نخواهد بود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | صادرات | کشاورزی | کشاورزی | اقتصادی | تولید قارچ | افزایش قیمت قارچ | صادرات قارچ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog